Jak mohu svěřenským fondem pomoci svým dětem?
3. 10. 2023

Mladí lidé mají rádi jednoduchost. Mileniálové nechtějí nábytek svých rodičů ani starožitnosti. Chtějí se snadno stěhovat bez velkých starostí. Mileniálům nevadí šperky, umělecká díla a hotovost. Stejně tak v případě plánování majetku chtějí mileniálové jednoduchou závěť. To může být moudrá volba, ale jen dočasně. Jakmile dojde na sňatek a až budou mít vlastní děti, měli by zvážit svěřenský fond. 

 

V našem jiném článku na téma „Nechat nezletilé děti či mladé dospělé zdědit velké jmění není dobrý nápad“ jsme popsali, že bez svěřenského fondu dědí nezletilé děti po dosažení 18 let všechen majetek rovnou a bez jakýchkoli omezení. A to může být problém, pokud by měly vaše děti tendenci dědictví během několika let promrhat, místo aby peníze rozumně využily. 

 

Dědictví však může vydržet celý život, pokud příjemce žije v rámci svých možností, nesahá na jistinu a pracuje tak, aby podpořil svůj životní styl a doplnil svůj příjem. Ne vždy tomu tak ale je. 

 

Svěřenský správce může zajistit, že o vaše děti a mladé dospělé bude dlouhodobě postaráno. Pokud nejste naživu, abyste mohli své děti vést a řídit, může svěřenský správce stanovit nezbytná omezení pro jejich finance. Svěřenský správce může také pomoci s finanční gramotností vašich dětí, aby měly v rukou účinné nástroje, až jim bude svěřena další odpovědnost za zděděný majetek. 

 

To se netýká jen nezletilých dětí, které jsou mladší 18 let, ale také mladých dospělých. To, že je dítě v očích zákona „dospělé“, ještě neznamená, že je dostatečně zodpovědné na to, aby obhospodařovalo milionové dědictví. Svěřenský fond a jeho správce jsou zárukou zodpovědné péče o zděděný majetek, do doby, než budou mladí dospělí připraveni ujmout se jí sami. 

 

Jednou z možností, jakmile jsou děti dostatečně dospělé, je nastavit svěřenský fond tak, aby se staly společným správcem fondu. To jim umožní mít slovo u správce a spolurozhodovat o správě majetku ve svěřenském fondu. Svěřenský fond jim také může umožnit přístup k rozdělování jistiny pomalu v průběhu času, takže si zvyknou na správu velkých částek peněz. 

 

Mezi další možnosti patří jmenování protektora svěřenského fondu, který může dohlížet na svěřenský fond, jeho majetek a beneficienty a chránit je v průběhu času a v souvislosti s tím, jak se věci mění. 

 

Pro některé lidi a situace mohou fungovat jednoduchá řešení a určitě existují situace, kdy je vhodná jednoduchá závěť. Zpravidla je ale život pestřejší komplexněnjší, a pokud máte nezletilé děti či děti na prahu dospělosti, obvykle jim nechcete dovolit, aby mohly naráz disponovat veškerým majetkem a penězi. 

 

Zeptejte se svého právníka pro plánování majetku v advokátní kanceláři SWISSOVIA na možnosti, které jsou k dispozici pro vytvoření svěřenského fondu, který bude chránit vaši rodinu.