Pět velkých chyb při plánování majetku
bankrot, úpadek, finanční krize, s.r.o., jednatel, odpovědnost
30. 1. 2024

Mysleli jste to dobře, všechno se zdálo tak jasné… ale dopadlo to jinak, než jste si přáli❓❓

 

Advokáti zabývající se plánováním majetku se s nimi setkávají neustále: s chybami, kterých se lidé dopouštějí, když se snaží sami vytvořit majetkový plán, plán pozůstalosti nebo závěť. Dozvídají se o nich, když do jejich kanceláří přicházejí rodiny, které se snaží napravit chyby, jimž se mohly vyhnout právě tím, že by v první řadě vyhledaly právní radu. To je poselství článku „Pět velkých chyb při plánování majetku“.

 

Zde je pět chyb při plánování majetku, kterým se můžete snadno vyhnout:

🧨 Uvádění nezletilých osob jako dědiců nebo příjemců. Je to jednoduchý způsob, jak mít jistotu, že majetek po smrti připadne vašemu příjemci. Většina smluv životního pojištění, penzijních účtů, investičních účtů a dalších finančních účtů umožňuje jmenovat příjemce. Mnoho rodičů (a prarodičů) s dobrým úmyslem jmenuje jako oprávněnou osobu vnuka nebo dítě. Nezletilý však nesmí být vlastníkem majetku. Proto finanční instituce nejmenuje nezletilé dítě jako nového vlastníka. Soud musí jmenovat opatrovníka, který majetek jménem dítěte obdrží a musí jej držet ve prospěch nezletilého, dokud nezletilý nenabude plnoletosti. Opatrovník musí pravidelně předkládat vyúčtování odrážející činnost na účtu a podávat zprávy o tom, jak byly veškeré finanční prostředky použity ve prospěch nezletilého, a to až do doby, kdy se nezletilý stane zletilým. Čas, úsilí a náklady s tím spojené jsou zbytečné. Opatrovníkem také může být osoba, které nedůvěřujete. Předat dítěti velkou částku peněz v okamžiku, kdy se stane plnoletým, je zřídkakdy dobrý nápad. Jedním z řešení je ponechat majetek ve svěřeneckém fondu ve prospěch nezletilého nebo mladého dospělého, aniž by byl jmenován přímo jako příjemce.

 

🧨 Sepsání závěti bez pomoci právníka pro plánování majetku. Závěť vytvořená u kuchyňského stolu nebo z online šablony je téměř vždy receptem na katastrofu. Neobsahuje ustanovení vyžadovaná zákony, jednotlivé části jsou nejednoznačné nebo si odporují a dokumenty jsou často vyhotoveny nesprávně, což je činí neplatnými. Peníze nebo čas, které si dotyčný myslel, že ušetří, jsou ztraceny.

 

🧨 Přidání spolumajitelů k bankovním účtům. Zdá se to jako dobrý nápad a některé účty to umožňují. Přidání dospělého dítěte k bankovnímu účtu umožňuje dítěti pomáhat rodiči s placením účtů, nebo mu umožňuje platit účty po smrti. Pokud částka na účtu není velká, může to fungovat dobře. Dítě je však považováno za majitele každého účtu, na který je přidáno. Pokud je dítě žalováno, rozvede se, vyhlásí bankrot nebo má problémy s věřiteli, je tento bankovní účet majetkem, na který lze dosáhnout.

 

🧨 Společné vlastnictví účtů může být problém, pokud nastane problém a nikde není jasně uvedeno, jaké jsou vaše úmysly s daným účtem. Mají tyto prostředky připadnout spolumajiteli účtu, nebo mají být rozděleny mezi dědice? Pokud jsou přání nejasná, očekávejte, že neshody a špatné pocity budou přímo úměrné velikosti účtu. Promyšlené plánování, které zahrnuje plánování plných mocí a svěřenských fondů, umožní přístup k vašemu majetku v případě potřeby a rozdělení majetku způsobem, který je v souladu s vašimi záměry.

 

🧨 Nevyužití svěřenských fondů. Zřízení svěřenského fondu znamená změnu vlastnictví majetku tak, aby byl majetek ve vlastnictví svěřenského fondu, nebo určení svěřenského fondu jako příjemce. Pokud je svěřenský fond řádně založen, majetek v něm se vyhne dědickému řízení a veškerému zdanění. Jakmile však již nastane problém, výhody založení svěřenského fondu pominou. Úzce spolupracujte se svým právníkem pro plánování majetku, abyste se ujistili, že dodržujete všechna pravidla a využíváte všechny výhody svěřenských fondů.

 

🧨 Špatný výběr správců majetku. Pokud vaše děti spolu nikdy nevycházely, neočekávejte, že se to po vaší smrti změní. Při rozhodování o tom, kdo bude činit finanční rozhodnutí na základě plné moci, rozhodnutí o zdravotní péči na základě plné moci a kdo bude nejlépe schopen vypořádat vaši pozůstalost, si uvědomte silné a slabé stránky svých dětí a buďte realističtí ohledně jejich schopnosti spolupracovat. Pokud vyberete dvě osoby, které spolu nevycházejí nebo si nedůvěřují, bude vypořádání vašeho majetku trvat mnohem déle, bude stát více a vztahy na konci nebudou lepší. Nedělejte si starosti s pořadím narození nebo egem.

 

Šestou největší chybou, kterou lidé při plánování majetku dělají, je, že každých několik let neprovedou revizi svého majetkového plánu.

 

Mění se majetkové zákony, mění se daňové zákony a mění se život.

 

Pokud už uplynula nějaká doba od revize vašeho majetkového plánu, nebo zatím žádný nemáte, domluvte si schůzku s právníkem pro majetkové plánování, abyste jej zkontrolovali či vytvořili.
Napište 📩 či zavolejte ☎️ nám ještě dnes.